David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

45. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Můj milý deníčku, stejně jako v loňském roce, i letos jsem měl možnost být den co den přítomen v Karlových Varech v době konání Mezinárodního filmového festivalu, tentokrát na jeho 45. ročníku. Takovou jedinečnou příležitost pravděpodobně v příštím roce mít nebudu. Letos jsem navíc tyto fotovýlety obohatil focením pro projekt Week of life, což jak zpětně vnímám, obohatilo i mou soukromou fotoreportáž z festivalu, poněvadž jsem se přiměl vyfotit i motivy, které bych asi jinak vynechal. Řekl bych, že díky tomu jsem atmosféru festivalu zachytil méně jednostranně, než jak se mi to podařilo minulý rok. A také jsem s výsledkem spokojenější.

Celý tenhle můj fotomaratón začal v pátek 2. 7. 2010, kdy se večer uskutečnilo slavnostní zahájení festivalu s ohňostrojem, a skončil v neděli 11. 7. 2010, kdy probíhala ve městě likvidace veškerých festivalových stop tak, aby v pondělí už nikdo nepoznal, že se ve Varech taková událost vůbec udála.

Abych si focení krapet znepříjemnil, rozhodl jsem se, že s sebou nebudu tahat jeden těžký foťák, ale kvůli posílení ochablého svalstva se ověším hned dvěma těžkými fotoaparáty, přičemž jeden byl vždy digitální a druhý kinofilmový, kde byl vždy založen černobílý film. Rozsah ohnisek jsem zvolil spíše široký od 16 mm do 70 mm. Ačkoliv je mé svalstvo ochablé rapidně, tahání se s teleobjektivem jsem už od počátku zavrhl. Nic se nemá přehánět. Navíc si myslím, že teleobjektiv pro vášnivého amatéra k zachycení dění a atmosféry není nezbytnou nutností jako pro profesionální fotografy, fotící pro časopisy, kteří spíš potřebují lovit hvězdy oproštěné od „rušivého" okolí. Alespoň soudě podle obrázků, které jsou pak v časopisech k vidění. Myslím, že bohužel k jejich škodě. Výjimku snad jako jeden z mála tvoří Jan Šibík, který kromě těla s teleobjektivem nosil i tělo s pevnou „dvacetčtyřkou" (24 mm). Opravdu jen málokdy člověk narazil na akreditovaného fotografa s nasazeným širokáčem. Pro mě je tento přístup profesionálů k širokáčům překvapující.

45. ročník festivalu měl nebývalé štěstí na počasí. Prakticky po celou jeho část, vyjma jediného večera, bylo sucho bez deště a návštěvníky spíše sužovala tropická vedra. To mnoho předchozích ročníků spíše propršelo. A tak jsem tekutiny doplňoval hlavně z léčivých pramenů, především těch méně vařících jako je Hadí pramen ve Dvořákových sadech nebo v parku u hotelu Richmond pramen Štěpánka. Takové množství zdravé minerální karlovarské vody jsem nevypil za celý dosavadní život tady. Snad se mi z toho někdy v budoucnu neudělá zle. A nejhorší snad je, že tělo si na vodu z pramenů tak zvyklo, že už mi tahle voda ani nepřipadá nechutná a kdykoli mne ve Varech přepadne žízeň, mé první kroky vedou k nechutným minerálním pramenům, kde se podivuji turistům, proč jim voda nechutná. To jsem ale dopadl.

Musím se přiznat, že již v úterý 6. 7. 2010 na mě padla krize a moment, kdy jsem si říkal, co já budu fotit následující den, aby to nebylo pořád totéž a ze stejného místa. A to i s ohledem na předešlé ročníky festivalu. A tak jsem lozil i v postranních ulicích centra, zašel si do muzea, či udělal dlouhou procházku k bývalému letnímu kinu a Poštovnímu dvoru. Nakonec se ukázalo, že i tam, kde jsem již fotil, je stále co nacházet nového a zajímavého k zaznamenání. Naštěstí to přicházelo zcela samo a tak se už obavy ani další křeč neopakovaly. Světlo je mocné a má tisíce podob, i když stále svítí na totéž místo. A když se k tomu přidá ještě lidský element, kdy každý jedinec si s sebou nese svůj jedinečný osud, pak z téhož místa mohou vzniknout miliony originálních snímků. Mno, dost bylo přehánění a fantazírování. Jedno je však jisté - každá pořízená fotografie má svůj originální a neopakovatelný příběh svého vzniku. A to je jedna z věcí, která mě na fotografii baví a dělá mi radost. Měl jsem tak možnost mluvit s klukem, který ve Dvořákových sadech dělal živou sochu, náhodně potkat u zavřeného letního kina Ladislava Gerendáše, který zorganizoval petici, kterou jsem též podepsal, na záchranu kina a popovídat si s ním, promluvit si s partou čtyř dospěláků zabraných ve stínu stromu do hraní člověče nezlob se, vyslechnout lamentování Pavla Landovského, domluvit s Pavlem Novým vyfocení a zaslání fotky na jeho e-mail, zkritizovat uzavření jednoho z pramenů kvůli pořádání VIP párty spolu s lázeňskou návštěvnicí, která tu podstupovala ozdravnou kúru a mnoho dalších vesměs pozitivních zážitků. A to nemluvím o setkání se známými a přáteli. Letos prostě bylo negativních zážitků o poznání méně než loni. Kéž by takový trend vydržel i pro příští ročníky.

Koho jsem sledoval nebo co mne na festivalu zaujalo, je možné si prohlédnout v mé fotogalerii a částečně také na stránkách projektu Week of life. Několik dalších snímků dosud nepřipravených k prezentaci bude do mé fotogalerie přidáno později po jejich zpracování. Totéž se týká i dalších zhruba 15 snímků, které považuji za nejlepší, jelikož s nimi mám velké plány do budoucna.:o)

17.10.2010 01:29:43
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one