David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

CITY TRIATHLON 2010

Lidská paměť je krátká. Někdy je to klad, jindy zase zápor. Myslím, že není dobré, když si nemohu vzpomenout na okamžik, kdy jsem opustil svou lásku k pohybu vykonávaném při jakékoli sportovní činnosti. Nejen že to má neblahý vliv na mou figuru a tím pádem i oblibu u žen, ale podle četných televizních pořadů tím trpí i mé zdraví. Já zatím bezpečně vím, že tím trpí mé ego a sebevědomí. Zejména takhle k večeru, jak by řekl Josef Švejk. Jelikož ale vidím při svém focení sportovních klání, jak fyzicky trpí sportovci při svých výkonech, vždycky mě to odradí od činění podobných pitomostí. A nejinak tomu bylo, když jsem za nimi pendloval v neděli 22. 8. 2010 při CITY TRIATHLONU v Karlových Varech.

Jak název napovídá, při triatlonu závodníci musí zvládnout celkem tři disciplíny. Plavání, jízdu na kole a běh. Plavání se tradičně odehrálo v areálu přírodního koupaliště Rolava, odkud se pak jízdou na kole závodníci přemístili do centra města k hotelu Thermal, kde je čekalo několik okruhů městem, po nichž následovalo několik okruhů běhu. V loňském roce jsem tyto závody fotil pouze v centru města, kde se odehrávala jízda na kole a běh. Letos jsem si řekl, že se pokusím stihnout fotit i průběh plavání na Rolavě, abych měl reportáž pojatu komplexně od začátku až do konce. Za přispění automobilu a oželení několika kol cyklistické části se mi záměr uskutečnit podařilo. Samotného mě mile překvapilo, jak se přesuny daly rychle a bez problémů uskutečnit. Měl jsem z toho větší obavy.

Focení sobotního programu, který byl zaměřen na duatlony pro děti a triatlon pro kategorii hobby, jsem vynechal. Jako loni jsem se zaměřil pouze na nedělní program, kdy v hlavním závodě v dopoledních hodinách startovaly ženy a odpoledne muži. Při závodech se divák i neakreditovaný fotograf může dostat velmi blízko k trati i samotným závodníkům, takže kromě teleobjektivu určitě neuškodí vzít sebou i širokoúhlý objektiv. Já osobně jsem použil pouze svůj univerzální zoom záklaďák s rozmezím ohnisek od 24 do 70 mm, se kterým jsem se snažil řešit všechny nastalé situace. Samozřejmě vše vyřešit ideálně nešlo, přeci jen jsou situace, kdy se bez teleobjektivu lze obejít těžko. Takové situace se buď pokusím vyřešit s tím, co momentálně mám po ruce, nebo je holt neřeším a nefotím. Každopádně pro mě má větší význam a hodnotu reportáž nafocená hlavně širokoúhlým objektivem než pouze teleobjektivem, což jak jsem si všiml k mému překvapení, je zcela běžná praxe mezi fotografy fotícími pro tisk. Ideální však pravděpodobně je série snímků, která kombinuje oba druhy objektivů s převahou snímků pořízených širokoúhlým objektivem.

Fotografům počasí nepřálo a předpokládám, že ani sportovci nebyli z vysokých teplot a přímého slunce nadšeni, i když oni jsou nejspíš zvyklí závodit za mnohem horších klimatických podmínek. Nejlépe se nejen s počasím, ale hlavně s tratí mezi ženami poprala Komanderová z Polska a mezi muži Parienko z Ruska.

Fotografie, které jsem při závodech CITY TRIATHLONU v Karlových Varech pořídil, je možné si prohlédnout v mé fotogalerii.

08.11.2010 15:13:45
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one