David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Den plný fotbalu 2010

Musím si vzpomenout! Musím si vzpomenout, kam jsem safryš uklidil před více než dvaceti lety své kopačky. Co když mě bez nich na Den plný fotbalu nepustí? V botníku už dávno nejsou. Hm, že by někde vzadu nebo nahoře v šatní skříni? Taky ne. Tak možná ve sklepě? Zase ne. Tak už opravdu nevím kde hledat. Asi je sežrali moli. I s plastovými šroubovanými špunty. No nic, tak si vezmu jen svůj dres a půjdu alespoň fotit, když ne hrát.

Den plný fotbalu - tak organizátoři v Ostrově trefně nazvali fotbalový turnaj pro děti fotbalových přípravek (ročníky 1999 až 2004) z celé ČR k příležitosti otevření zrekonstruovaného travnatého hřiště a nově postaveného hřiště s umělou trávou třetí generace. Výborný a úžasný počin, zasluhující si obdiv a poklonu organizátorům turnaje. Turnaji, který se uskutečnil 26. 6. 2010, přálo i počasí, i když nejen pro focení, ale i hru až příliš, když na hřiště nepřetržitě svítilo sluníčko a bylo po celý den vedro. Kdo se nenamazal krémem, ten se určitě spálil a večer v posteli skuhral, i když jako oceněný vítěz měl právo křepčit radostí.

Jak už u mě bývá zvykem, samotný začátek turnaje jsem nestihl. Mé tělesné schránce nedělá dobře brzké ranní vstávání okolo 9.00 hodiny. A tak jsem na turnaj dorazil okolo půl jedenácté a v té době už byl turnaj samozřejmě v plném proudu. Z našeho fotospolku jsem tam krátce na to načapal Jitku Rjaškovou, která fotila pro místní oddíl FK Ostrov. Na dopolední focení jsem se vybavil objektivem s rozsahem ohnisek 24-70 mm ačkoliv jsem netušil, co přesně mě čeká a měl jsem štěstí, že člověk mohl stát u samotné pomezní čáry nejen po stranách, ale i u branek. Kdokoliv jiný by pravděpodobně volil teleobjektiv, ale já mám v poslední době v oblibě střední až širší ohniska a díky možnosti stát v těsné blízkosti hřišť, která pro děti byla podstatně zmenšena, se ukázalo, že tento rozsah ohnisek byl dostatečný. A tak jsem fotil až do velké všeobecné přestávky, kterou vyplnil svým představením světový rekordman Jan Skorkovský. Ještě před skončením jeho představení jsem si domů odskočil na pozdní rychlý oběd a přezbrojil na teleobjektiv do 200 mm v domnění, že bych mohl pořídit jiné a možná i lepší snímky, ale jak jsem později zjistil, nebyl to vůbec dobrý nápad. Asi okolo půl čtvrté jsem se vrátil zpět. To už se hrála utkání o konečné umístění. I když jsem měl nasazený zdánlivě vhodnější objektiv pro snímání sportu, měl jsem při focení dojem, že nejsem schopen pořídit žádnou kloudnou a zajímavou fotku než s objektivem předchozím. To samozřejmě není objektivem, ale rukama fotografa a hlavně jeho hlavou. Navíc se se mnou dávali do řeči rodiče účastníků turnaje a já tak více času proklábosil než profotil. Nepříliš velká vhodnost teleobjektivu se ukázala nejvíce v samém závěru při předávání cen, kdy tento akt probíhal na příliš malém prostoru obklopeném účastníky i diváky, kdy větší odstup od hlavního dění byl na škodu.

Prakticky celodenní focení na slunci bylo hodně vyčerpávající. Navíc s výsledky své činnosti jsem nebyl nikterak spokojený. Zajímavých momentů jsem si buď nevšiml, ačkoliv se jich událo mnoho, nebo je nestihl zachytit a pokud ano, tak ne tak, aby se mi výsledek líbil. Alespoň že mi nespokojenost z mého snímání obrazu nezkazila i dojem z turnaje, který byl vynikající a děti si ho jistě báječně užily a já jsem rád, že i já s nimi.

Nakonec jsem vybral 36 snímků k veřejné prezentaci, které je možné si prohlédnout v mé fotogalerii.

17.10.2010 04:16:56
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one