David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Festival nejen pro hvězdy

Tak jsem nazval svůj barevný cyklus dokumentu ze 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jehož část v podobě 15 fotografií o velikosti 30x45 cm a 11 fotografií o velikosti 15x21 cm jsem v neděli 29. 11. 2009 instaloval v mezipatře na Staré radnici v Ostrově. Tím jsem vyměnil svůj předchozí cyklus „Podoby obyčejné radosti", který nakonec visel 8 měsíců namísto původně předpokládaných dvou.

Kdo čeká, že na fotografiích uvidí plejádu obecně známých tváří jak z domova či ze světa, ten se nedočká, protože honění se za celebritami není nic pro mě. Raději jsem se snažil zachytit nás, obyčejné smrtelníky. Přijde mi, že atmosféra festivalu se tak dá lépe a přirozeněji vyjádřit, než herecké výkony herců na veřejnosti. A pak se hlavně dav lidí honí kvůli focení snadněji než jednotlivé hvězdy. Zvláště když jste fotograf bez akreditace a máte téměř všude dveře zavřené.

 

Při samotném focení jsem se často potýkal s nedostatkem světla a to nejen v interiérech, protože většina dnů, jak už to na tomto festivalu bývá, propršela. V interiérech jsem tak musel fotit na ISO 800 a 1600, což u Canonu 400D je ve většině případů, hlavně u ISO 1600, což je maximální možná hodnota, znát na zvýšeném množství digitálního šumu, takže pro důsledné hledače technické dokonalosti trpí snímky neduhem výskytu zvýšené hladiny šumu, ale ne nijak drasticky. Ani jsem šum nezkoušel nějak výrazně potlačit, protože já se mezi hledače absolutní technické dokonalosti neřadím. Naopak kolikrát „vady" do obrazu vědomě přidávám. Samozřejmě nesmí jít o vady a takovou míru šumu, která by již fotografii hyzdila, než přidala na atmosféře zachyceného dokumentu.

 

Bylo to tentokrát poprvé, co se mi podařilo dokumentovat ruch festivalu v ulicích od prvého až do posledního dne. Někdy jsem se do ulic dostal jen na několik hodin, jindy na téměř celý den. Byl to opravdu fotografický maratón, ale bavilo mě to. Škoda, že nemám lepší fotografické vidění, odvahu a drzost reportážního fotografa a snahu o kreativnější přístup - mohl jsem udělat zajímavější a poutavější cyklus. To ostatně budete moci časem posoudit sami, až zde umístím fotografie z tohoto cyklu.

 

Jestli se na Starou radnici v Ostrově půjdete na fotografie podívat a zaujmou vás natolik, že si je budete chtít důkladně prohlédnout, doporučuji vám, abyste si nechali v mezipatře rozsvítit (vypínač je v přilehlé většinou volně přístupné šatně), protože mezipatro Staré radnice je běžně osvětleno spoře a tudíž na prohlížení fotografií ne zrovna vhodně.

10.03.2010 03:36:21
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one