David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Fotosouěž PREMIÉRA 2010

Ani nevím, proč vždy dostanu nutkavou potřebu posílat fotografie do soutěží, když si po každé skončené soutěži říkám, že sbírat ocenění mi vlastně žádné zvláštní vnitřní uspokojení nepřináší.;o) Myslím, že začínám tušit, jak se cítí Karel Gott při přebírání třicátéhošestého zlatého „Slavíka".:o) Na druhou stranu je pravda, že i díky soutěžím se přinutím nafotit nebo zpracovat nafocené snímky a připravit k vytištění a to uceleně v tématických souborech. Takže účast v soutěžích svůj přínos pro mě má.

Přesto ve mně opět uzrává myšlenka, že do budoucna se do fotografických soutěží…

…hlásit nebudu. Alespoň do doby než budu mít pocit, že jsem vytvořil obsahově silný cyklus. Silnější než dosud. Avšak už nyní jsem rozhodnut přihlásit se na začátku roku do celonárodní soutěže amatérské fotografie, protože se domnívám, že mám několik fotografií, které stojí za to nabídnout, a teprve potom uvažovat o soutěžní přestávce. Tak uvidíme v příštím roce, jak pevné mé úvahy jsou.

Ještě v září jsem odeslal osmnáct svých fotografií do 21. ročníku fotografické soutěže PREMIÉRA 2010, které se zúčastnilo 69 autorů s celkovým počtem 556 snímků. Osm mých snímků tvořilo cyklus a jednalo se o reportážní snímky ze 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Zbývajících deset snímků tvořilo v souladu se soutěžními pravidly různorodé jednotlivé snímky bez zařazení do souborů.

Po oznámení výsledků soutěže, které jsem obdržel v druhé polovině října jak poštou, tak i elektronicky, bylo jasné, že tak jako v loňském roce, ani letos jsem na ocenění nedosáhl. Pouze bylo celkem 12 mých fotografií vybráno pro výstavy soutěže. Abych se necítil nedoceněný, těšit mne může, že tolik snímků na výstavách mají už jen dva další soutěžící. Ani drtivá většina oceněných tolik snímků nevystavovala. Na každém neúspěchu si člověk musí najít nějakou maličkost, která mu udělá radost.:o)

Kolekci vybraných fotografií bylo možné zhlédnout od 3. do 29. listopadu 2010 ve dvou výstavních prostorách v Hradci Králové. Ve výstavní síni Sloupový sál v budově lékařské knihovny UK - Galerie Na Hradě probíhala výstava pouze vítězných snímků, kam se asi omylem vtěsnal i můj soubor osmi fotografií ze 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Ve výstavních prostorách Informačního centra na Gočarově třídě v Hradci Králové probíhala výstava neoceněných, leč dalších zajímavých, za výstavu stojících, fotografií. Mezi nimi byly i čtyři mé fotografie „Čekání na léto", „Vzpomínka na dětství", „Láska nemá řád" a „Dvojčata".

Jako už tradičně i letos na ocenění dosáhla Jitka Rjašková, která byla oceněna hned dvakrát. Za seriál „Na fotbale" obdržela cenu Volného sdružení východočeských fotografů a za snímek „Na pastvě" získala cenu FOMEI a.s. Hradec Králové. Z karlovarského Klubu přátel fotografie byl oceněn jeho předseda Petr Pohanka za fotografii „Liják" cenou Volného sdružení východočeských fotografů.

17.12.2010 13:52:41
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one