David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Jak jsem fotil Nejsilnějšího muže Ostrova

Trvalo mi 12 let, než jsem našel odvahu zúčastnit se jako divák 12. ročníku soutěže Nejsilnější muž Ostrova. Ráno v sobotu 12. 6. 2010 jsem namasíroval ochablé svalstvo a procvičil své rozlámané tělo. Takové týrání těla jsem podstoupil proto, abych byl schopen udržet fotoaparát v pevném sevření při focení, protože rozklepané ruce = největší nepřítel fotografa.

Na místo konání akce jsem se vydal s mírnou časovou rezervou, abych očíhl terén ještě před zahájením. To jsem však netušil, že zahájení akce se zpozdí o více než hodinu a místo ve 13.00 hodin započne až po 14.00 hodině. Nevadí, usadil jsem se na připravené posezení, potlachal se známými, obhlédl místní fotogenické krásky a vyčkal v příjemné atmosféře až akce vypukne.

Soutěž se jako vždy konala v areálu fitness Atlantis a blízkém okolí, kde bylo připraveno posezení s občerstvením a hudební produkcí, která byla střídavě živá nebo pouštěná. Děti se mohly vyřádit v nafukovacím skákacím hradu či na dětském hřišti. Soutěže se v tomto ročníku zúčastnilo šest siláků, kupodivu však žádný ze samotného Ostrova. Na borce čekalo pět obtížných disciplín. První disciplínou byl kruh Barbara Conana, kdy se závodník snažil ujít se 150 kg závažím co nejvíce koleček. Druhou disciplínou bylo zvedání 100 kg těžké klády nad hlavu. Ve třetí disciplíně bylo úkolů více. Nejdříve závodník zvedal dvě koule těžké 110 a 120 kg do výšky 1,5 metru. Po splnění se přesunul ke 450 kg těžké pneumatice, kterou musel třikrát převrátit. To se ne každému borci podařilo. Super Joke se jmenovala čtvrtá disciplína, ve které se na čas přenášela na ramenou 240 kg vážící brána na dráze dlouhé 25 metrů. Pátou disciplínou byla Magnusova silová dráha, která se opět skládala z více úkolů a to přesunu 160 kg těžké klece, následně z přesunu dvou 60 kg těžkých kufrů a nakonec museli závodníci dostat do 3 schodů závaží o hmotnosti 120 a 130 kg. Borci byli při každé z disciplín povzbuzováni davy diváků.

Po absolvování všech disciplín se celkovým vítězem stal František Bauer z Karlových Varů se ziskem pouhých šesti trestných bodů. Druhým se stal Michal Tichý (14 trestných bodů), třetím Jan Pluháček (16 trestných bodů), čtvrtým Zdeněk Hroch (21 trestných bodů), pátým Josef Peška (24 trestných bodů) a posledním Ondřej Tůma (24 trestných bodů).

Na samotné focení jsem si vzal kinofilmový aparát s černobílým filmem a světelným objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností 50 mm. Byly ale chvíle, kdy bych využil i širší ohnisko, protože diváci mohli být opravdu hodně blízko dění. Nejvíce jsem ale podcenil, ryzí digitalisté by řekli dostatek místa na paměťové kartě, dostatek filmů, které jsem mohl naexponovat. V aparátu jsem měl film, na kterém zbývalo devět snímků a v záloze jeden celý film. Měl jsem tak na celou akci, trvající zhruba tři hodiny, 45 snímků, takže jsem musel šetřit a dobře zvážit kdy stisknu spoušť. Na druhou stranu ono člověku neublíží přemýšlet o tom, co fotí a ne cvakat jak smyslů zbavený jeden snímek za druhým a přitom netušit, proč fotku vlastně pořizuji. Bezprostředně po skončení akce jsem měl z focení dobrý dojem. Mrzel mě jen jediný moment, který jsem mohl zachytit být duchapřítomnější a pohotovější. Když však druhý den a následující opadla euforie z akce a focení, tušil jsem, že mě výsledný dojem z fotek přeci jen neuspokojí. A tak se i po vyvolání filmu stalo. Ne že bych byl zklamaný, ale přijde mi, že jsem atmosféru a příběh onoho dne mohl vyprávět lépe a uceleněji. Myslím, že se projevil podvědomý strach z focení v „domácím" prostředí oproti prostředí, kterému jsem cizí já nebo ono mně. Anebo se projevilo, že fotit vlastně neumím. Nakonec jsem vybral 23 snímků k veřejné prezentaci, které je možné si prohlédnout v mé fotogalerii nebo jejich část v mém profilu na facebooku.

28.06.2010 11:06:42
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one