David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Karlovarská Veterán rallye 2010

Po několika dlouhých letech se Karlovarská Veterán rallye při svém 10. ročníku vrátila do Ostrova. Na předváděčku na Mírové náměstí začali veteráni motorek a automobilů najíždět v sobotu 31. 7. 2010 před polednem. Jelikož jsem si předchozí tři ročníky nenechal ujít, byť jsem kvůli tomu musel cestovat vždy do Karlových Varů, je jasné že ani obnovenou ostrovskou premiéru jsem si nemohl nechat ujít. Obzvlášť, když se konalo na „mém náměstíčku".

Blížilo se poledne a sluníčko pralo na volnou betonovou plochu rozlehlého náměstí. Denní doba a počasí, potažmo světlo, pro focení tedy nejhorší možné. Když dorazil poslední automobil, bylo náměstí veterány zaplněno ze dvou třetin. Přesný počet účastníků se mi nepodařilo při projevech organizátorů pochytit ani zjistit dodatečně, ale odhaduji, že na náměstí bylo kolem 80 aut a 30 motorek. Obdivovat je přišly davy diváků od dětí až po nejstarší pamětníky nejstarších vystavených exponátů bez ohledu na pohlaví. Ano, i ženy se kochaly a obdivovaly ladné křivky veteránů na čtyřech kolech.

Protože bylo možné se k autům dostat až na minimální zaostřitelnou vzdálenost širokoúhlých objektivů, byla pro mě volba výběru objektivu jasná. Zvláště když mi v záběrech lidé nevadili. Naopak jsem se snažil jejich přítomnosti, které se dalo vyhnout jen s obtížemi, využít. Akce obdobného charakteru, při nichž se vyskytuje velké množství lidí, má jednu výhodu, která je často také nevýhodou. Výhodou je, že díky davu lidí je možné je vhodným způsobem zakomponovat do záběru. Navíc čím více lidí, tím větší je šance na vznik zajímavých situací, které je možné se pokusit zachytit. Nevýhodou však je, že při větším počtu lidí vám správný moment mnohdy uteče, protože zrovna někdo projde před objektivem, nebo vstoupí do připravené kompozice, kterou tím naruší a znepřehlední. Také si člověk musí mnohem více hlídat pozadí záběru a dění okolo hlavního objektu, vyžaduje to mnohem větší dávku soustředění a pozornosti. Každopádně když vám záběr nevyjde, není třeba být vzteklý a nevrlý vůči okolí. Není to vina lidí okolo vás, ale je třeba to brát tak, že takový je holt život. Něco prostě člověk ovlivnit nemůže. A kromě toho je to spíš vina fotografa, že není dostatečně pohotový a přizpůsobivý situaci. Je třeba se obrnit trpělivostí a svůj záběr si vyčekat. To znamená setrvat na místě, z kterého chce fotograf fotit, tak dlouho, dokud rušivé prvky záběr neopustí. A pak vystihnout správný moment a včas stisknout spoušť, než se objeví nový rušivý prvek.

Okolo druhé hodiny začaly vozy náměstí opouštět a postupně startovat do další etapy závodu. Poslední vozy jsem se pokusil zachytit na Hlavní třídě před poštou metodou švenkování. Byl jsem tak tři hodiny na přímém slunci a byť jsem se namazal opalovacím krémem, zjistil jsem doma, že jsem se stejně mírně spálil. Tenhle aspekt neradno při focení nikdy podcenit. Když je hezky, musí se prostě mazat, mazat, mazat. Dobré snímky spíše vzniknou, když se i fotograf cítí dobře a nic ho netrápí.

Fotografie, které jsem při Karlovarské Veterán rallye na náměstí v Ostrově pořídil, je možné si prohlédnout v mé fotogalerii.

25.10.2010 19:31:44
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one