David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Karlovarský karneval 2010

Nestává se mi často, že bych na akce, na nichž se chystám fotit, dorazil včas nebo dokonce s předstihem, abych měl čas obhlédnout terén. Na 3. ročník Karlovarského karnevalu, který se konal v neděli 13. 6. 2010, se mi to podařilo. Možná to bylo proto, protože jsem šel za masku, kterou jsem nemusel dlouho připravovat. Šel jsem za fotografa. Zatím jsem tak šel každý rok od prvního ročníku.

Mé první kroky směřovaly na třídu T. G. Masaryka, kde na podstavcích postávaly oživlé sochy významných osobností, mezi nimiž samozřejmě nechyběl ani T. G. Masaryk. Kromě něj se do Varů přijelo podívat ještě 5 dalších oživlých osobností. Než jsem se vydal na dlouhou pouť na Náměstí 17. listopadu, kde probíhala příprava a řazení průvodu, zastavil jsem se ve Smetanových sadech, kde si děti mohly vyrobit originální masky a škrabošky, vyzkoušet chůzi na chůdách nebo žonglování.

Když jsem se, provázen spalujícími slunečními paprsky, doplahočil na Náměstí 17. listopadu, byly přípravy průvodu v plném proudu a zbývalo jen pár minut do zahájení karnevalu. Rychle jsem udělal několik snímků z příprav a šlo se do ulic. Průvod, který vyrazil jen pár minut po 14.00 hodině za doprovodu rytmů skupiny Tam Tam Orchestra, se valil po trase Sokolovská - Chebský most - Varšavská - Zeyerova - T. G. Masaryka - Zahradní - Mlýnské nábřeží - Lázeňská - Tržiště - Vřídelní - I. P. Pavlova - Zahradní - Smetanovy sady. Zcela logicky jsem tuto trasu absolvoval i já. Jelikož se počasí vydařilo a bylo úmorné teplo, byl více než dvouhodinový průvod pro jeho účastníky poměrně náročný. A i když počasí a zvolená denní doba fotografování moc nepřály, jelikož vznikaly vysoce kontrastní snímky, jednalo se pro reportážní fotografy o fotografické žně.

Jelikož jsem měl zkušenosti z předchozích ročníků, věděl jsem, že nebojácný fotograf má možnost být hodně blízko veškerému dění a tudíž že širší ohnisko objektivu nemusí být nevýhodou, ba právě naopak. S rozsahem 24 až 70 mm (EQ 35 mm) jsem si vystačil ve všech situacích. Navíc čím jsem starší, tím radši mám širší pohled na věci. Při takovýchto akcích jsou účastníci s maskami, kejklíři a hudebníci zvyklí, že jsou masově snímáni a tak se nijak neškaredí na fotografa, že na ně míří a zachycuje je v neopakovatelných chvílích, i když je fotograf od nich vzdálen několik desítek centimetrů. Dokonce se mi podařilo ukecat jednoho z mnoha policistů, kteří pro karneval zabezpečovali volný průchod ulicemi, aby mi neutíkal ze záběru, že ho naopak do záběru chci zakomponovat. Pro cvičení reportážního oka, rychlých reakcí a stisknutí spouště ve správný okamžik jsou takovéhle akce nejvhodnější. A mně se jejich focení začíná zamlouvat víc a víc. Faktem je, že s vybranými fotografiemi pro prezentaci z tohoto karnevalu jsem spokojen a mám z nich vnitřně dobrý pocit. I když se mi více líbí černobílá verze vybraných snímků, ponechal jsem je pro prezentaci na internetu v barvě, jelikož mi přijde, že barva ke karnevalu tak nějak patří.

Průvod karnevalu svou pouť ukončil ve Smetanových sadech, kde primátor vyhlásil krále a královnu karnevalu a na závěr se uskutečnil asi hodinový koncert mladé rockové kapely. Po loňském karnevalu, který se mi jevil nezáživný a nebavil mě, se tento do mého nitra zapsal jako skvělá zábava. Tak to většinou bývá, když má člověk radost z focení a jeho výsledků.

Nakonec jsem vybral 39 snímků k veřejné prezentaci, které je možné si prohlédnout v mé fotogalerii nebo jejich část v mém profilu na facebooku.

30.06.2010 11:42:29
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one