David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Mé fotozáří 2010

V našich zeměpisných šířkách bývá počasí v září již proměnlivé. Babí léto tak bývá protkáno deštivými dny, ale některé roky, stejně jako tento, bývají spíše deštivé dny protkány občasným babím létem. A tak není na škodu si léto prodloužit a vyrazit v září na dovolenou do teplých krajin.

Lenost a vidina dalšího dlouhodobého focení mne opět ve většině případů odradily od snahy vytáhnout fotoaparát z pouzdra. A přesto se na konci měsíce…

…počítadlo naexponovaných snímků zastavilo na čísle 507, z čehož 453 snímků bylo digitálních a 54 na kinofilm. Tentokrát jsem při výletu do chomutovského zooparku v polovině září vyzkoušel i barevný film, který jsem dostal a jenž byl již rok prošlý. Avšak to se po jeho vyvolání bohužel nijak neprojevilo.

Jelikož jsem se od 22. 9. do 30. 9. 2010 nacházel na dovolené v Turecku, zcela logicky největší počet exponovaných snímků pochází z tohoto období. Měl jsem v plánu v této době fotit opět pro projekt Week of Life a také jsem plán dodržel, ale do dnešního dne (tj. 30. 11.) jsem se k sestavování týdne nedostal. Vždy se našlo něco mnohem důležitějšího, čemu jsem se musel věnovat. Lepší výmluva mne fakt nenapadla.:o)

V pondělí 6. 9. 2010 se mi v e-mailové schránce objevilo psaní od Dominiky Plankové z Ostrovského měsíčníku, zda bych neměl zájem poskytnout rozhovor do říjnového čísla. Zájem jsem neměl, nabídku s díky odmítl a navrhl udělat rozhovor s Jitkou Rjaškovou, protože mi to přišlo správnější s ohledem na její fotografické počiny a úspěchy. Jak jsem se později dozvěděl, ta bohužel poskytnout rozhovor také odmítla a dala tip udělat rozhovor s Ing. Vladimírem Tomanem. Toho však již nikdo nekontaktoval a v říjnovém čísle vyšel zajímavý rozhovor s naším klubovým kolegou Marcelem Šolcem.

Za fotografii měsíce jsem pro září zvolil snímek, který jsem pořídil v Turecku na dovolené, ačkoliv to není na první pohled poznat. Pokud jsme se od hotelového komplexu chtěli dostat k moři, museli jsme použít podchod pod rušnou hlavní silnicí, vedoucí podél pobřeží. Celkem záhy při těchto cestách mne napadlo, že by se podchodu dalo využít k zachycení přitažlivého snímku. Původně jsem na konci tunelu plánoval mít zbytek své rodiny, ale nakonec se mi naskytla vzácná příležitost cvaknout nahodilé rekreanty - otce s dcerou. To, že je východ tunelu vypálen a bez kresby, mi v tomto případě vůbec nevadí. Naopak je díky tomu dvojice osob čitelnější a světlo vstupující do tunelu mystičtější. Alespoň podle mého soudu. Pro rýpaly, kteří se domnívají, že na žádné fotografii se nesmí nacházet ani jediný vypálený pixel jen doplním, že kdybych chtěl, dokázal bych obrazové informace v přesvětleném východu podchodu nejméně ze dvou třetin zachránit. Mám to vyzkoušeno, ale můj tvůrčí záměr byl přesně opačný.

30.11.2010 09:45:39
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one