David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Můj fotočerven 2011

Můj fotočerven 2011 byl po fotografické stránce velice plodný, neboť víkend co víkend se v našem malém městě či blízkých Varech něco dělo a organizovalo. A to jsem ještě první červnový víkend zaspal a promarnil šanci fotit 4. 6. 2011 akci pořádanou ke dni dětí. Od následujícího víkendu jsem však již nezahálel.

11. 6. 2011 jsem fotil 140. výročí vzniku Sboru dobrovolných hasičů a sportovní akci „Nejsilnější muž Ostrova"…

12. 6. 2011 Karlovarský karneval a po jeho skončení domluvené focení dvou slečen u kostela sv. Jakuba v Ostrově. Následující sobota 18. 6. 2011 patřila sportovní akci Xterra KORUNA PRALINES Ostrov a další týden 25. 6. 2011 další sportovní akci Den plný fotbalu. Na závěr měsíce pak focení Paláce princů. Samozřejmě jsem v průběhu celého měsíce pořizoval snímky rodiny do rodinného alba. Navíc jsem akcí využil i pro nafocení dalšího týdne svého života v rámci projektu Week of Life a to týdne v době od 11. 6. do 17. 6. 2011. Kromě sedmi snímků z 12. 6. 2011 byl celý nafocen na kinofilm a to jak černobílý, tak i barevný. Tento můj týden byl vybrán do výběru redakce, což se mi podařilo již podruhé.

Výsledkem mého červnového snažení na poli fotografickém bylo pořízení 617 snímků na kinofilm a 382 snímků digitálním způsobem.

V ostrovském fotoklubu jsme se dohodli, že ze snímků, které naši členové v červnu v Ostrově pořídili, sestavíme výstavu do mezipatra staré radnice. Zájem nakonec projevili pouze tři. Já, Vladimír Toman a Jitka Rjašková. Po výběru z předložených snímků jsme výstavu s Vladimírem Tomanem v červenci instalovali.

Za nejlepší fotografii měsíce jsem mezi mnoha svými fotografiemi vybral závodníka - cyklistu ze závodů Xterra KORUNA PRALINES Ostrov, kdy jsem si i s kinofilmem troufl na švenkování. Fotografie vznikla v lese na Velkém rybníce, kde závody startují a probíhá zde plavecká část s následným přesedláním na kola. O to, jak mé focení dopadne, jsem se bál nejenom kvůli pokusům se švenkováním, kdy nebyla možnost si zhotovené snímky zkontrolovat na displeji, ale i proto, že v lese nepanovaly ideální světelné podmínky. A blesk jsem s sebou samozřejmě neměl. Přitom malé přiblesknutí by, myslím, nebylo v tomto případě na škodu. Přesto mě překvapilo, že některé snímky po jejich vyvolání i tak nakonec dopadly dobře.

Bohužel mě v tomto měsíci začal zlobit můj kinofilmový přístroj. Myslím, že za to může má snaha fotit plavání mého syna v bazénu v rámci pořízení snímků pro projekt Week of Life, kdy se fotoaparát z důvodu změn teplot a vysoké vlhkosti orosil a já ho přesto zapnul a používal, protože právě po této události se vada začala projevovat.

22.02.2012 11:59:44
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one