David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Můj fotoduben 2011

Už jsem přišel na to, proč jsem téměř přestal fotografovat! Šetřím fotoaparáty před opotřebením! A před tímtéž chráním i své nohy. Vždyť já budu ještě v sedmdesáti letech, dožiji-li se jich, chodit do zaměstnání, než mi stát laskavě umožní odejít do důchodu. A jak by to vypadalo, kdybych do práce dojížděl na invalidním vozíku? Také si šetřím svá nabytá kila nadváhy, která si schovávám na horší časy. Tajně v koutku duše však doufám, že pravda je jiná. Že je to tím, že sebou na občasné procházky tahám lehčí kinofilmový aparát, s kterým mě každé zmáčknutí spouště ubude zároveň několik drobných z peněženky, takže si ještě před vytažením fotoaparátu z pouzdra dobře rozmyslím, jestli mi viděný námět za focení vůbec stojí. A častokrát si odpovím, že nikoli.

Přesto se v dubnu několik námětů, na které jsem se rozhodl fotoaparát vytáhnout a pořídit snímek, našlo. Na jejich zachycení…

…jsem využil 68 filmových políček, tentokrát barevného filmu. Digitál si za celý měsíc ani neškrtl. Měl bych v dohledné době vyzkoušet, jestli je vůbec ještě funkční.

Nevím, kde na mě přišli, ale 6. 4. mi přišla na e-mail pozvánka s přihláškou od Galerie 4 v Chebu na účast v projektu Chebské dvorky. Já sám přitom galerii nikdy nekontaktoval. Samozřejmě nešlo o přímé pozvání, účast bych si musel vybojovat a být pořadateli vybrán po výběru z více zájemců. Po krátkém zvažování jsem se však rozhodl, že se nezúčastním. Možná zkusím štěstí až v některém budoucím ročníku.

V dubnovém čísle časopisu DIGIfoto, které vyšlo 12. 4., byly zveřejněny v rubrice „Tipy odborníků" mé fotografie z Mezinárodního filmového festivalu, které jsem autorům této rubriky zasílal v prosinci 2010. Otištěny byly tři snímky a ke každému přidán komentář pánů Petra Vilguse a Mariána Beneše, které je možné zhlédnout v odkazu „Fotoživotopis". Když jsem za to panu Petru Vilgusovi poděkoval prostřednictvím elektronické pošty, odepsal mi, že se vrátil ze zasedání poroty 31. ročníku Národní soutěže amatérské fotografie a že budu pravděpodobně potěšen až se dozvím výsledky. Od té doby jsem netrpělivě očekával, až budou výsledky soutěže zveřejněny. Stalo se tak na konci dubna, kdy jsem si na internetu výsledky vyhledal. A potěšen jsem opravdu byl. Skončil jsem na třetím místě v kategorii A1, což jsou dospělí jednotlivci s nemanipulovanou fotografií na volné téma.

Na konci dubna jsem zaslal odkaz na své stránky a několik svých fotografií do soutěže na téma „Životní prostředí", v které na vítěze čekalo zařazení do limitované edice THEditions. Ještě před uzavřením soutěže jsem z ní však byl vyloučen, protože zástupce THEditions, který si prohlédl fotogalerii na mých webových stránkách, mě oslovil s tím, že by čtyři fotografie ze souboru „Rajská zahrada" zařadili do limitované edice THEditions rovnou i bez nutnosti mé účasti v soutěži. Čas ukáže, zda se mi tento úspěch podaří dotáhnout do konce.

K fotografii měsíce se moc nerozepíši. Byla pořízena v době mé obědové přestávky na Mírovém náměstí v Ostrově v denní době a za světla, které není pro fotografování příliš vhodné - ostré slunce krátce po poledni. Fotil jsem na film, tentokráte barevný, přičemž odbarvení do černobílé podoby jsem provedl v počítači. Fotografii jsem pořizoval s možností zařazení do souboru „Ostrovská náměstíčka".

25.07.2011 21:15:05
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one