David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Můj fotokvěten 2010

V měsíci květnu jsem s digitálním přístrojem vyrazil do „společnosti" pouze jedinkrát a to hned první májový den, kdy se v Karlových Varech odehrávala slavnost otevírání nové lázeňské sezóny a svěcení pramenů. Tehdy jsem pořídil jen 24 snímků a to se ještě mnoho z nich samotných oslav netýkalo. Nedokázal jsem se prostě uvolnit, oprostit se od reality a dostat se do fotografické reportážní nálady. Zbytek digitálních fotografií byl rodinného charakteru.

Po zbytek měsíce jsem vláčel kinofilmový přístroj, přičemž jsem fotil pouze namátkově, nikoli cíleně. Tu rodinu, tu zátiší, tu rozestavěnou stavbu ve městě, která mění jeho tvář. Celkem jsem pořídil 33 digitálních fotografií a 36 na černobílý kinofilm.

Za fotografii měsíce jsem vybral dvě fotografie, které mi k sobě ladí nejen vizuálně, ale také myšlenkově a do budoucna bych je rád doplnil o další obdobné snímky do cyklu, jenž se zatím honosí pracovním názvem „Hranice". Horní snímek jsem pořídil již v měsíci dubnu při ohnisku 43 mm (EQ 35 mm), clona 2.8, čas 1/500s, ISO 200. Druhý spodní snímek vznikl 1. 5. 2010 při ohnisku 70 mm (EQ 35 mm), clona 5.6, čas 1/1000s, ISO 400.

 

Měl bych vysvětlit má subjektivní kritéria výběru fotografie měsíce, respektive ozřejmit, které fotografie byste ve výběru hlavně neměli najít. Samozřejmě nenajdete snímky, které se mně samotnému nelíbí a nemíním se jimi prezentovat. Pak také nenajdete snímky, o kterých si myslím, že jsou tak dobré, že je budu buď zasílat do soutěží či je chtít v budoucnu vystavovat. Výběr se také budu snažit podřizovat cyklům a tématům, které jsou již zveřejněné v mé fotogalerii.

I přes tato kritéria výběru fotografie měsíce jsem zrovna u fotografie měsíce za květen 2010 udělal výjimku, protože právě obě fotografie představují snímky, s nimiž v současné době počítám jak pro případné soutěže, tak hlavně pro výstavní cyklus. Ale člověk míní a čas mění.

27.06.2010 03:57:22
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one