David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Můj fotoprosinec 2010

Je to neuvěřitelné, ale dostal jsem nápad! A co je ještě víc neuvěřitelné, dokopal jsem se k jeho realizaci. Tedy nazval bych to zatím spíš zahajovacími pracemi, spočívajícími ve vytipování objektů, průzkumu v terénu a pořízení prvních fotografií. Naplňování myšlenky jsem obětoval několik hodin ze soboty a z neděle 18. a 19. 12., kdy jsem nafotil dva černobílé kinofilmy. Že z pořízených snímků vykrystalizovaly další dva možné fotografické soubory je věcí náhody.

K myšlence vytvoření uceleného fotografického souboru mne navedly dva snímky, z nichž jeden jsem pořídil v červenci a druhý v září. Ale…

…teprve až v prosinci jsem dostal nápad oba snímky tématicky propojit a ještě doplnit o další související snímky. Budoucí soubor jsem pracovně nazval „Ostrovské věže" a pravděpodobně půjde i o konečný název. Počítám, že konečný výstavní soubor bude obsahovat maximálně 12 fotografií. Než se k nim však dopracuji, uplyne v naší Bystřici mnoho vody a vytvořím stovky snímků za různých klimatických a světelných podmínek a ročních období, z nichž se finálová dvanáctka vybere. Zatím fotografuji pouze za denního světla, ale napadlo mě, že druhý soubor na totéž téma by mohly tvořit noční snímky. Mou snahou také bude nafotit soubor výhradně na filmový materiál, jenže v současné době to vypadá, že můj bazarový fotoaparát vykazuje závadu. I když je možné, že na vině není přístroj, ale špatná várka filmů nebo i jiná příčina mně dosud neznámá. Uvidíme, jak se tento problém vytříbí. Možná budu nucen se zase naplno vrátit k digitální fotografii. Což mě momentálně valnou radostí nenaplňuje.

Díky Jitce Rjaškové jsem se dozvěděl o soutěži Fotorok Varnsdorf, která měla uzávěrku do 31. 1. 2010. Kromě jiných snímků jsem tam poslal 4 snímky ze souboru „Ostrovské věže". Dalších 10 snímků ze souboru „45. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary". Zbývajících sedm snímků byly samostatné černobílé fotografie.

Kromě dvou filmů jsem v prosinci nafotil ještě další 4 snímky v období Vánoc, kdy jsem místo fotoaparátu bral do ruky raději videokameru a zaznamenával neopakovatelné chvíle nezmrazené, ale v pohybu. Celkem jsem tak pořídil 76 černobílých snímků na film.

Za fotografii měsíce jsem z oněch 76 snímků vybral fotografii, jejíž pořízení bylo krapet krkolomné, jelikož jsem se musel hlubokým sněhem vydrápat do svahu a přes jeho vrchol fotit, přičemž jsem musel držet stabilitu na šikmé ploše svahu. Dýmající komín mezi stvoly uschlých rostlin mi připadá jako nový druh jediné živé rostliny odolné vůči nepříznivým klimatickým podmínkám. A neřešte u snímku případný ořez. Jak je, tak ho chci mít. Takový byl záměr. Když se časem zadaří, z případného cyklu můj úmysl bude zřetelnější.

26.01.2011 13:19:29
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one