David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Můj fotosrpen 2010

Po fotomaratonu v červenci jsem se focení v srpnu snažil podvědomě vyhýbat, protože na pevném disku počítače na mě čekala halda nepojmenovaných, neroztříděných a nearchivovaných souborů, takže do dalšího pořizování něčeho podobného se mi vůbec nechtělo. Jedinou organizovanou akcí, kterou jsem si nenechal ujít, byl CITYTRIATHLON v Karlových Varech.

V srpnu však nedošlo jen na omezení sběru digitálních dat, ale také k výraznému omezení…

…osvětlování kinofilmového materiálu. Z celkových 273 snímků jich bylo pouze 53 pořízených na černobílý kinofilm. Zbývajících 220 snímků je vyjádřeno jedničkami a nulami v surovém formátu RAW. Největší část z toho pak tvoří snímky ze CITYTRIATHLONU, kdy jsem v neděli 22. 8. 2010 v době od 10.00 do 17.00 hodin pořídil 144 snímků. Dokumentárních snímků stavu dokončeného hřiště u MDDM v Ostrově jsem vytvořil 28 a dokončené rekonstrukce školky v Masarykově ulici 11. Zbytek fotek jsou albumovky do rodinného alba. Na film se mi podařilo nafotit snímky do souboru „Otisky zastaveného času" a „Odloženo na dobu neurčitou".

V rámci digitální temné komory jsem se věnoval úpravám fotografií, které jsem po vytištění odesílal do fotografických soutěží a to do Amatérské fotografie Plzeň 2010 a PREMIÉRY 2010. Do soutěže Amatérská fotografie Plzeň 2010 jsem do kategorie „Zátiší" zaslal dva rozpracované soubory, každý o pěti fotografiích (velikost snímků 30x45 cm), a to již zmíněné „Otisky zastaveného času" a „Odloženo na dobu neurčitou", přičemž drtivá většina z odeslaných snímků byla pořízena na kinofilm. Do soutěže PREMIÉRA 2010 jsem poslal celkem 18 fotografií (velikost snímků 20x30 cm), z nichž 8 představovalo cyklus reportážních snímků ze 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a zbývající desítku tvořily jednotlivé snímky různých témat, především zátiší.

Za fotografii měsíce jsem si tentokrát vybral snímek, který jsem zaslal do obou výše uvedených soutěží. Do Plzně jsem jí poslal jako součást souboru „Odloženo na dobu neurčitou" a do Hradce Králové jako samostatný snímek. Snímek nese název „Vzpomínka na dětství" a vznikl na našem velkém náměstí v centru nového města. Využít geometrie dlažby, nacházející se na náměstí, mne napadlo dávno a pár různých pokusů jsem již dříve uskutečnil. Stejně tak jsem už kdysi měl v merku využití světla v danou roční a denní dobu. A jelikož se mi už dříve podařilo vyfotit dětské tříkolky, odstrkovadla a další dětské dopravní prostředky, a jelikož díky mé ratolesti jsem podobnými hračkami zavalen, bylo nasnadě, jaký motiv pro zamýšlený snímek zvolit. A tak jsem jednoho krásného srpnového podvečera překonal svou vrozenou lenost, na náměstí si přinesl odstrkovadlo v podobě motorky svého syna a k podivu i zábavě občanů, odpočívajících na lavičkách nebo procházejících okolo, laboroval s co nejlepším nastavením motorky pro co nejzdařilejší snímek. Tak vznikl jeden z mála mých dopředu viděných a připravovaných snímků. Já totiž při svých toulkách obvykle těžím z náhodných setkání a situací.
18.11.2010 18:19:28
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one