David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Schůzka Klubu přátel fotografie - 11/2010

Ačkoliv jsem v říjnu zvažoval, zda na říjnovou schůzku dorazit, v listopadu mě už takové myšlenky nenapadaly, takže jsem se spořádaně začlenil mezi dalších 17 členů (se mnou nás tedy celkem bylo 18), kteří v úterý 9. 11. 2010 na schůzku lačně dorazili.

Tradiční zahajovací proslov pana Petra Pohanky s následnou diskuzí se tentokrát hodně protáhl. Rozebíralo se toho hodně, ale já si hlavně pamatuji diskuzi spojenou s další klubovou výstavou plánovanou na rok 2011. Ukazuje se totiž, že Karlovy Vary nemají…

…vhodnou výstavní síň, kde by bylo možné veřejnosti představit naše výtvory. Respektive výhodně umístěnou výstavní síň či galerii s přívětivou otevírací dobou pro veřejnost, dobrým nasvícením vystavených děl a přijatelným nájmem pro neziskové sdružení. Předchozí prostory se i z mnoha jiných důvodů ukázaly jako ne zcela uspokojivé. Samozřejmě to nejsou jediné potíže, se kterými se takové sdružení potýká v případě, že má snahu vystavovat. I samotná příprava na výstavu není jednoduchá. Zpřísnit by se měl výběr snímků pro výstavu a celou výstavu esteticky sjednotit, přestože tématicky sjednocena nebude.

Druhou záležitostí, která se probírala a na níž si vzpomínám, bylo nalezení nového tématu pro čtvrtletní klubovou soutěž. To vždy připomíná těžký několikahodinový porod. Nakonec se narodilo téma „Od soumraku do svítání" s vyhodnocením 11. 1. 2011, kdy na schůzce může každý autor předložit nejvýše 3 snímky o minimální velikosti 13x18 cm. Větší rozměry jsou vítány.

Po téměř hodinové diskuzi došlo na prohlídku donesených fotografií. Jako tristní mi přijde běžná praxe tohoto fotoklubu, spočívající v tom, že z 18 přítomných členů jich pouze 4 přinesou ukázat své výtvory. Já byl samozřejmě mezi nimi. Přitom o některých jedincích vím, že jsou velice aktivní v internetových galeriích, kam týden co týden umisťují několik svých fotografií. Přesto na měsíční schůzku žádný ze snímků v papírové podobě nepřinesou. V tomto směru je ostrovský fotoklub mnohem disciplinovanější. Přestože není povinnost přinést na schůzku fotografie, opravdu jen sporadicky se stane, že ze sedmi osmi zúčastněných členů někdo nepřinese ani jediný snímek.

Začínám dávat za pravdu remcalům, kteří přestali do varského fotoklubu docházet nebo o tom uvažují s tím, že jim to nic nepřináší. Přestávám se tomu divit, protože ve fotoklubu, na jehož schůzky vlastně nikdo nenosí fotografie, kromě čtvrtletních soutěží, není něco v pořádku a podstata schůzek se tím vytrácí.

18.01.2011 09:47:24
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one