David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Schůzka Klubu přátel fotografie - 04/2010

Překvapivě nižší účast než obvykle na schůzce Klubu přátel fotografie v Karlových Varech možná zapříčinila pověrčivost, neboť schůzka se konala 13. 4. 2010, i když nebyl pátek ale úterý. Dalším důvodem mohla být klubová čtvrtletní soutěž na téma „Makrofotografie", jež v běžných klubových prezentacích prakticky není k vidění. I přesto se ale nakonec soutěže zúčastnilo poměrně velké množství fotografií, odhadem okolo 25 snímků, což představuje zhruba 8 autorů.

Stěžejním tématem dubnové schůzky byla čtvrtletní klubová soutěž na téma „Makrofotografie". Z pohledu přítomných členů se nejvíce líbila fotografie ptačího pírka Zdenka Reischiga, který prozradil, že šlo o snímek, který byl jeho prvním makrem. Na druhém místě se umístil Rudolf Vážný se snímkem vzbuzujícím strach a noční můry, protože na něm byl zobrazen pavouk požírající luční kobylku. Arachnofóbií netrpím, ale ze snímku běhal až mráz po zádech. Do spárů tohoto titěrného lovce bych se dostat rozhodně nechtěl. Někdy opravdu není špatné být na přední příčce potravního řetězce a takovým s životem se neslučujícím střetnutím mít možnost se prostě vyhnout. Na třetím místě se umístily mé fotografie „Je prostřeno" a „Spirála". Obě se stejným počtem hlasů.

 

Při úvodní debatě na začátku schůzky bylo dohodnuto, že příštím soutěžním tématem hodnoceným v červenci bude „Zrcadlení". Zároveň bylo schváleno i následující téma „Reportáž" s vyhodnocením v říjnu, aby bylo možné již od nynějška na tomto tématu pracovat. Pro účast v soutěži na téma „Reportáž" je vyžadována série snímků s maximálním počtem šesti snímků.

 

Na konci schůzky byly vráceny členům snímky, které nebudou vystaveny na výstavě ve Švédsku. Mně se z osmi předložených vrátilo šest, takže to vypadá, že jsem s dvěmi fotografiemi ve výběru pana Pohanky uspěl. Mrzí mě, že nebyla možnost vidět všechny snímky, které byly vybrány pro výstavu, protože by mě zajímalo, jak bude výstava jako celek působit, jelikož pochybuji, že si jí kdy prohlédnu. Do Švédska se kvůli tomu opravdu nechystám.

18.01.2011 09:58:25
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one