David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Schůzka Klubu přátel fotografie - 09/2010

Zářijová schůzka uskutečněná v úterý 14. 9. 2010 byla specifická. Specifická tím, že se jí zúčastnila paní PhDr. Věra Matějů, současná předsedkyně Svazu českých fotografů, kurátorka výstav a členka hodnotících porot fotografických soutěží. A tak se stěžejním bodem večera stala prohlídka fotografií našich členů, jež PhDr. Věra Matějů následně připomínkovala a hodnotila.

Schůzka začala úvodním slovem předsedy klubu Petra Pohanky, který nám paní PhDr. Věru Matějů představil…

…a předal jí slovo. Paní PhDr. Věra Matějů nás informovala o tom, jakou činností se zabývá, jaká je činnost Svazu českých fotografů a přiblížila nám např. fotosoutěž Czech Press Photo, jejíž přípravy se účastní.

Následující pasáž schůzky byla pro mnohé nejzajímavější. Tentokrát z 19 zúčastněných členů klubu drtivá většina přinesla a předvedla své snímky, což při obvyklém průběhu schůzek nebývá zvykem. Někteří se dokonce překonali, a i když běžně nenosí žádné fotografie, nyní přinesli dvakrát či třikrát více snímků než bylo předem domluvené. Není divu, že tak schůzka trvala o hodinu déle než jindy.

Hodnocení umění, kam fotografii určitě můžeme zařadit, je vždy velice subjektivní a každý jedinec ho vnímá odlišně. Navíc, aby to bylo ještě složitější, i každý jedinec může na tutéž fotografii při každém zhlédnutí nahlížet jinak. Přeci jen nemáme stále tutéž náladu po celý život. Jednou je nám do smíchu a jindy do breku. A to nás ovlivňuje i při vnímání obrazu. V den konání schůzky měla PhDr. Věra Matějů zřejmě svůj příjemnější den a tak bylo její hodnocení předložených snímků spíše neutrální až pozitivní a v případě méně působivých či nepodařených snímků se snažila hlavně poradit než bez rozmyslu odsoudit. Některé její výroky při hodnocení mě překvapily, ale spíš by bylo divné a horší, kdybych s ní do puntíku souhlasil. To by mi připadalo, že se mnou není něco v pořádku. Nejvíc jsem s ní nesouhlasil, když dorazila k mým snímkům, z kterých se jí nejméně líbila fotografie s názvem „Bludiště mých představ", o níž prohlásila, že vrchní část snímku je chaotická. Jedná se o fotografii, která při soutěži „Premiéra 2009" byla vybrána na výstavu soutěžních snímků, i když žádné ocenění nezískala. Naopak nejvíce z mých snímků jí zaujala má fotografie s linií mraku. Ta se ve stejné soutěži nedostala ani na výstavu. Jsou to paradoxy a rozpory, ale o ty nebývá při subjektivním posuzování nikdy nouze.

Rozhodně bylo poučné vidět, jak fotografie vnímá občasný člen porot fotografických soutěží a kurátor výstav. I když je mi jasné, že své názory PhDr. Věra Matějů neprezentovala zcela otevřeně jako při posuzování snímků v soutěži, kde jí neobklopuje hejno autorů. Alespoň na mě působila dojmem převážně lidského až diplomatického přístupu. Ale s ohledem na její obecné písemné hodnocení snímků přihlášených do soutěže „Premiéra 2009", které jsem měl možnost si přečíst před rokem v Hradci Králové, jsem očekával více negativních a kritičtějších reakcí. Těch však k naší škodě mnoho nebylo.

18.01.2011 09:48:35
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one