David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Soutěž "O hejtmanský mobil" 2009

Tak jsem se 17. 9. 2009 poprvé postavil na opačnou stranu barikády, když jsem se dostal do role porotce ve fotografické soutěži. A musím říct, že mé tušení, že jde o roli nadmíru obtížnou a nezáviděníhodnou, se beze zbytku naplnilo. Jednalo se o soutěž pro děti do 15 let „O hejtmanský mobil", kterou každoročně vypisuje Krajský úřad Karlovarského kraje.

Do soutěže se přihlásilo celkem deset soutěžících, každý s jednou fotografií. Jejich digitální podobu a další detaily o soutěži jakož její historii si můžete prohlédnout na těchto stránkách http://www.kr-karlovarsky.cz/hl/soutez09. Předem upozorňuji, že výběr fotografií byl proveden z vytištěných snímků, přičemž pouze tři soutěžící zaslali fotografii vytištěnou na fotografickém papíře. Zbývající fotografie byly organizátory soutěže vytištěny na běžný kancelářský papír velikosti A4 běžným tiskem, což samozřejmě snímkům moc nepomohlo po vizuální stránce. Proto zájemcům, kteří se budou hlásit do dalších ročníků doporučuji, aby fotku poslali nejen v digitální podobě, ale také vytištěnou na fotografickém papíře. Bohatě postačí velikost 15x21 cm, lepší je 20x30 cm. Je na zvážení organizátora, zda tento požadavek nezakomponovat do pravidel soutěže. I když jde o soutěž dětí, mně osobně připadá, že by to na škodu nebylo.

 

Při samotném hodnocení jsem se snažil hlavně přihlížet k obsahu fotografií, tedy k tomu, jak na mně působí a jak splňují téma zadání, kterým byla „Příroda karlovarského kraje". A samozřejmě také na formu podání, tedy na kompozici, podání barev, tonality, využití světla, kontrastu, hloubky ostrosti atd., přičemž jsem se ale musel zcela oprostit od hodnocení technické stránky fotografií hlavně s ohledem na tisk snímků a na věk soutěžících. Protože se soutěžilo v odvětví, které je jako některé sporty a veškeré umění nezměřitelné, je výsledek subjektivním obrazem nálady porotců v daný den a danou chvíli. A protože to vypadalo, že mám v porotě hlavní rozhodovací slovo a právo veta, tak ponejvíce mou náladou a mými názory. A můžu vám říct, že i porod mého syna trval kratší dobu, než výběr čtyř oceněných.:o) Šanci na úspěch, jak už to tak bývá, mělo mnohem víc soutěžících, než kolik nakonec mohlo uspět.

 

K jednotlivým vítězným snímkům:

První místo: „Jarní tání v Potůčkách" od Milana Gewitschera (10 let) - jeden ze tří snímků, na kterých zasvítilo sluníčko a prosvětlilo snímek. Světlo tak snímku v tomto případě pomohlo k zachycení tekoucího „vodopádu". Díky zachycení pohybové neostrosti tekoucí vody delším časem a nikoliv zmrazení pohybu časem expozice kratším, můžeme cítit, jak i tak titěrný tok může připomínat Niagarské vodopády. Volba jiného úhlu pohledu a výraznější kompozice by snímek povýšila nejméně o třídu výš.

Druhé místo: „Potok v Potůčkách" od Thu Ha Doanové (Zuzana, 10 let) - Tento snímek mě ze všech nejvíce zaujal svou kompozicí. Jako jediný nevykazoval umístění hlavního motivu do absolutního středu snímku. Také vedení linky potoka diagonálně snímkem, ho zatraktivnilo. I několik drobných barevných kvítků v zelené trávě v popředí snímku jsou příjemným zpestřením. Škoda rušivého prvku v podobě stanu vystupujícího zpoza stromu, který mohl být ze snímku odstraněn při focení pouhým úkrokem doprava a úplným zakrytím za stromem.

Třetí místo: „Západ slunce na skalenském koupališti" od Terezy Polívkové (12 let) - Focení západu je vděčné téma a téměř vždy se divákům líbí. Avšak pokud není západ slunce zpracován neotřele a originálně, nebývá ve fotografických soutěžích dospělých prakticky hodnocen, a tak se fotografové zachycení západu slunce spíše vyhýbají nebo jej neprezentují. Na mě osobně ze snímku nejvíce ze všech hodnocených čišela atmosféra z místa, které má autorka velice ráda, jak k fotce uvedla. Nešlo tedy jen o pouhé zachycení přírody karlovarského kraje, ale o zachycení místa, ke kterému má autorka nějaký osobní vztah a to v denní době, kdy jí vnitřně obohacuje nejvíce, tedy při krásném romantickém západu slunce. Kromě atmosféry, se mi líbí i zachycené odrazy stromů ve vodní hladině a teplá příjemná barva celého snímku. Co bych hlavně vytknul, je umístění slunce přímo uprostřed snímku a padající horizont.

A umím si představit, že je to krásné místo s atmosférou i bez západu slunce.

Čestné ocenění: „SOOS" od Kristýny Šťastné (13 let) - Celkem netradičně pojatý snímek zaujal svou barevností připomínající malovaný obraz, což je spíše patrné z tištěné než digitální podoby snímku.

 

Přiznám se, že jako rodilého krušnohorce mě překvapilo, že na žádném ze snímků se nenacházely hory. Ani od dětí žijících v nich nebo v jejich blízkosti.

Oceněným dětem gratuluji a ostatním přeji, aby netruchlily a příště se zúčastnily zas, protože jedině tak se úspěch jednou zaručeně dostaví.

10.03.2010 03:41:47
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one