David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts

Xterra KORUNA PRALINES Ostrov 2011

Předcházející dva ročníky terénního triatlonu jsem fotil pouze u kláštera nebo na Starém náměstí v Ostrově. Pro ten letošní 5. ročník, který se uskutečnil o měsíc dříve než bývalo zvykem, jsem se rozhodl, že začnu s focením na samém startu, tedy v obci Velký rybník, kde probíhala plavecká část triatlonu. Znamenalo to si přivstat, což byl důvod, pro který jsem u startu nikdy předtím nebyl. Tím druhým byl strach, že nestihnu přesun do prostoru cíle na Starém náměstí. Jak se ukázalo, tento strach byl zbytečný.

Jako první v půl jedenácté dopoledne odstartoval závod hobíků, tedy těch, kteří závodí v kategorii Hobby. Bohužel start jsem úspěšně zmeškal,…

…protože u mého bazarového kinofilmového aparátu došlo k vybití baterie, což jsem zjistil, až když jsem chtěl pořídit první snímek. Naštěstí jsem byl připraven a měl s sebou dvě nové náhradní baterie, jenže i po vložení jedné z nich fotoaparát zlobil a hlásil, že je třeba baterii vyměnit. Použil jsem tedy i druhou náhradní baterii, ale i přesto nedošlo ke změně v chování fotoaparátu a nadále odmítal zaostřit a exponovat. Nakonec jsem stylem zkouška omyl přišel na to, jak fotoaparát zprovoznit s mírným omezením jeho funkčnosti, kdy přestala fungovat zvuková signalizace oznamující, že fotoaparát zaostřil. Naštěstí se mi takto „opravit" fotoaparát podařilo ještě před vycházením hobíků z vody (na „opravu" jsem měl cca 20 minut), takže jsem mohl závody dofotit.

Půl hodiny po hobících byl odstartován hlavní závod, kterého se zúčastnilo 54 mužů a 13 žen. Po plavecké části a přesedlání na kola jsem se spolu se Zdeňkem Reischigem, s kterým jsme se potkali na startu, a který závody fotil pro organizátora, vydali počkat na závodníky do nedalekého lesa. Já si našel místečko, kde byl prudký sjezd z kopce v lese. Možná jsem si měl najít světlejší místo na focení, protože jsem s sebou neměl blesk a musím přiznat, že mírné doblesknutí by některým fotkám bezpochyby prospělo. Zkušenost pro příště.

Když jsem měl pocit, že mám dostatek fotografií z cyklistické části a že už mě tlačí čas (v lese jsem byl cca hodinu, z toho cca 40 minut čekal na příjezd závodníků a cca 20 minut fotil), přemístil jsem se autem do Ostrova, kam jsem dorazil ve chvíli, kdy už ti nejlepší závodníci přijížděli do depa na Staré náměstí a vyráželi do prvního běžeckého okruhu z celkových dvou. A tak jsem rovnou vyrazil do zámeckého parku, který opět získává postupnými opravami a údržbou na zašlé kráse. Vždyť za dávných časů byl považován za osmý div světa. Pravda, přišel jsem tím o doběh těch nejlepších v mužské kategorii do cíle, takže kdybych fotil pro tisk, asi bych byl pokárán či přímo vyhozen, ale pro potřeby mé amatérské reportáže nemám pocit, že bych tím o něco důležitého přišel. Absolutního vítěze mezi muži se mi alespoň podařilo zachytit při rozhovoru pro ČT4. To absolutní vítězku mezi ženami jsem již při doběhu do cíle zastihl. Poslední kapitolu mé amatérské reportáže z letošní ostrovské Xterry bylo několik snímků z vyhlášení a dekorování vítězů. Tím mi do sbírky přibyla další akce pro mou fotografickou kroniku o životě v Ostrově.

Mám dojem, že letošní ročník navštívilo méně diváků, než v předchozích dvou ročnících, které jsem si pro sebe také fotil. Díky tomu se mi fotografovalo dobře a svůj úhel pohledu si vždy dokázal najít. Stejně tak se zadařilo v tom, že nedošlo ke komplikacím při přesunech a vycházelo i načasování, takže jsem v podstatě nepřišel o nic, co jsem v letošní reportáži chtěl zachytit. Z výsledku svého snažení nejsem zklamán, i když jak mé snažení dopadlo, jsem mohl posoudit až po vyvolání čtyř kinofilmů (141 snímků).

18.10.2011 13:30:03
d.fens
Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one