David Papánek

Občasný krotitel i služebník světla

aneb svět v mé fotografické tvorbě

"Každý můj student ví, že dokonalá reprodukce předlohy ještě není zárukou dobré fotky. Realistická předloha vyžaduje interpretaci, ztotožnění se, protože fotografie není jen schopnost ovládnutí techniky. Fotografie je především stav vědomí." Josef Ptáček

"Jeden snímek fotografa nedělá!" Joe Klamar

"Fotografování je metoda optického upravování." John Szarkowski

"Fotografie vytváří něco, co je odlišné od reality, něco mezi skutečností a tím, jak ji fotograf vnímá." Frederico Ciamei

"Buďte autory vlastního díla, ne pouhými ilustrátory cizích myšlenek." Simon Roberts

"Najděte si rádce, jejichž názorů si vážíte. Předkládejte jim své dílo k pravidelnému posouzení a kritice." Simon Roberts
Soutěže
Seznam soutěží, do kterých jsem se přihlásil

V roce 2011 jsem se zúčastnil 31. ročníku národní soutěže Amatérské fotografie, kde jsem se umístil na 3. místě s fotografií „Odloženo na dobu neurčitou 1". Soubor ze 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech byl vybrán pro společnou výstavu spolu s výherci.

V roce 2010 jsem se zúčastnil soutěže FOTOROK 2011, kde jsem se umístil na 3. místě v kategorii „Volné téma" se čtyřmi fotografiemi z cyklu „Ostrovské věže" a jednotlivými snímky "Odcizení", "Kornatění" a "Otec a dcera".

V roce 2010 jsem se zúčastnil 21. ročníku fotografické soutěže PREMIÉRA 2010, kde jsem sice žádné ocenění neobdržel, ale celkem 12 mých fotografií bylo vybráno pro společnou výstavu spolu s výherci.

V roce 2010 jsem se zúčastnil 13. ročníku soutěže Amatérská fotografie Plzeň 2010, kde jsem se umístil na 1. místě v kategorii „Zátiší" s dvěmi fotografiemi z cyklu „Odloženo na dobu neurčitou". Zároveň jsem obdržel cenu FOMA za cyklus "Otisky zastaveného času". 

V roce 2010 jsem se zúčastnil 30. ročníku národní soutěže Amatérské fotografie, kde jsem obdržel cenu časopisu FotoVideo za dvě fotografie z cyklu „Festival nejen pro hvězdy" (ze 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech). Další dvě černobílé samostatně předložené fotografie byly vybrány pro společnou výstavu spolu s výherci.

V roce 2009 jsem se zúčastnil soutěže Amatérská fotografie Plzeň 2009, kde jsem se umístil na 3. místě v soutěžním tématu „Makrofotografie" s fotografiemi „Je prostřeno" a „Spirála".

V roce 2009 jsem se zúčastnil 29. ročníku národní soutěže Amatérská fotografie, kde jsem sice v žádném soutěžním tématu neuspěl, ale 4 z mých fotografií byly vybrány pro společnou výstavu spolu s výherci. Takže pro mě to byla aspoň cena útěchy.;o)

Dalšími drobnými soutěžemi, kterých jsem se zúčastnil, byla soutěž CWAK, v které jsem se umístil na 3. místě na téma perspektiva, 1. místo v každoměsíční soutěži Fotograf roku v přírodě za měsíc březen 2009 a 3. místo v soutěži CEWE fotokniha za návrh dvoustrany fotografické knihy.


Soutěž Fotograf roku časopisu FotoVideo

Od roku 2007 se účastním celonárodní fotografické soutěže „Fotograf roku", kterou organizuje časopis FotoVideo. O organizaci soutěže je možné se bližší informace dozvědět z časopisu nebo internetových stránek. Po každém ukončeném ročníku si říkám, že se příštího ročníku nezúčastním, ale nakonec mi to nedá a opět se zapojím.

V roce 2007 jsem se z deseti kol zúčastnil pěti kol. Ze VII. kola s názvem „Hry s obrazem" se má fotka „David a Goliáš" objevila v sekci „Kreativita čtenářů".

V roce 2008 jsem se z deseti kol zúčastnil osmi kol. Do dvacítky vítězných fotografií z každého kola se dostaly dvě mé fotografie. V VI. kole s názvem „Pohyb bez motoru" se má fotka „Volný jako pták" umístila na 1. místě a v VIII. kole s názvem „Příroda v detailu" se má fotka „Velký třesk" umístila na 5. místě. Zároveň se další dvě mé fotografie objevily v sekci „Kreativita čtenářů". Šlo o snímek „Šmírák za pírkem" z VIII. kola s názvem „Příroda v detailu" a o snímek „Spektrum" z IX. kola s názvem „Světlo, stín a barva". Celkem jsem v tomto roce v soutěži získal 230 bodů, což mi vyneslo celkové 8. místo v celoroční soutěži.

V roce 2009 jsem se z deseti kol zúčastnil osmi kol. Do dvacítky vítězných fotografií se dostala ve IV. kole s názvem „Po setmění" má fotka „Dlouhej kouř". Umístila se na 17. místě. Zároveň se další tři mé fotografie objevily v sekci „Kreativita čtenářů". Šlo o snímky „Souboj" a "Ať žijí duchové" ze IV. kola s názvem „Po setmění" a o snímek „Je prostřeno" z VI. kola s názvem „Makrofotografie".

V roce 2010 jsem se z deseti kol zúčastnil sedmi kol. Z I. kola s názvem „Místo, které nejraději fotografuji" a ze III. kola s názvem „Dlouhé noci a život po setmění" se mé fotky „Vřídelní kolonáda III" a „Lákání bludiček" dostaly do sekce „Kreativita čtenářů".

V roce 2011 jsem se z deseti kol zúčastnil pěti kol. Do dvacítky vítězných fotografií se dostala ve IV. kole s názvem „Dívej se na mne!" má fotka „Náročný závod". Umístila se na 9. místě. Ve III. kole s názvem „Slunce je veliký básník!" se mé tři fotografie „Tanec při západu", „Kometa" a „Východ" dostaly do sekce „Kreativita čtenářů".

Veškerý obrazový materiál na těchto stránkách nebo na stránkách, na něž je odkazováno, je chráněn autorským zákonem. Jakékoliv užití je možné pouze s písemným souhlasem autora. V případě zájmu o odkoupení práv na jakékoliv užití mých fotografií mne, prosím, kontaktujte na: pepa.svejk@seznam.cz. Upozornění: Veškeré mé fotografie jsou podepsány a označeny softwarem SignMyImage!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one